Wyjazdy egzotyczne

Na co należy zwracać uwagę jadąc w tropiki?

Tropiki

Zanim wyjedziemy na wymarzoną egzotyczną wycieczkę najpierw musi wykonać kilka podstawowych rzeczy.

Przed wyjazdem do egzotycznych krajów należy zgłosić się do lekarza specjalisty w poradni chorób tropikalnych. Taka wizyta powinna się odbyć na dwa miesiące przed podróżą.

Poza obowiązkowymi szczepieniami, które zaleci nam lekarz, warto wykupić szczepionkę przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B.

Najczęściej spotykaną chorobą w krajach o niskim standardzie jest żółtaczka pokarmowa, która może się skończyć uszkodzeniem lub marskością wątroby.

Zagrożeniem w Indiach jest tyfus, natomiast w Azji i Afryce zapalenie opon mózgowych.

Warto także zaszczepić się przeciwko chorobie Heinego-Medina oraz błonicy i dyfterytowi - tam, gdzie występują.

Ważna jest również informacja o chorobach, które przenoszą owady np. malaria, a jedną z metod zapobiegania malarii jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych.

Nie zapomnijmy, że w niektórych krajach do przekroczenia granicy potrzebna będzie żółta książeczka szczepień - międzynarodowy dokument, w którym zapisywane są wykonane szczepienia ochronne, wymagane lub zalecane.

W krajach tropikalnych szczególną uwagę należy zwracać na jedzenie.

W krajach egzotycznych nie należy pić wody prosto z kranu.

Po powrocie do Polski należy obserwować czy nic złego się nie dzieje, gdyż przeciętny okres wylęgania choroby tropikalnej czy zakaźnej wynosi 2-3 tygodnie. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy natychmiast udać się do lekarza.